O mnie

Małgorzata Starosta

rodziłam się, wykształciłam i mieszkam we Wrocławiu. Jestem historyczką literatury i antropolożką kultury (niedyplomowaną!). Uwielbiam podróże, jestem powsinogą, szczególnie ciągnie mnie do statków i miast portowych. W poprzednim życiu prawdopodobnie byłam piratem, a emeryturę planuję spędzić na Karaibach. Choćbym miała spać w hamaku rozwieszonym między palmami.

ie wyobrażam sobie życia bez książek, choć pewnie nigdy nie uda mi się pozbyć stosów hańby, które w moim wykonaniu są już całymi regałami. Odkąd pamiętam, zaczytuję się w klasycznych kryminałach, a w moim osobistym panteonie nieustannie królują Agatha Christie, Artur Conan Doyle, George Simenon, Joe Alex, Dashiel Hammet, Raymond Chandler i James Ellroy.

osy crime (czyli literatura przytulankowa ) to drugi z najchętniej czytanych przeze mnie gatunków. Wśród jego twórców jednym tchem wymieniam M.C. Beaton, Carolę Dunn, M.L. Longworth i Joannę Chmielewską.

Twórczość

rzygodę pisarską zaczęłam od trylogii kryminałów ironicznych (Pruskie baby, Wesela nie będzie!, Kwestia czasu) nazywanej różową trylogią. Z miłości do Podlasia i jego magicznego folkloru powstał cyklu W siedlisku (Szczęśliwy los, Miłość i inne klątwy).

uwielbienia dla klasycznych komedii kryminalnych narodziła się seria z Agatą Śródką (Wina wina). Ze współpracy z Czytelnikami powstała pisana w odcinkach (i publikowana na Facebooku) powieść Przepraszam, gdzie są moje zwłoki?


Mówi się, że Małgorzata Starosta to następczyni Joanny Chmielewskiej – to nieprawda, choć, przyznaję, chętnie napiłabym się z nią kawy i wymieniła uwagi na temat sztuki chodzenia w szpilkach.

Co znajdziesz w moich książkach?

rzed wydaniem debiutanckich Pruskich bab zdobywałam wyróżnienia w ogólnopolskich konkursach literackich, m.in. za opowiadanie Gdzie jest mój mąż? (2010 r.) oraz bajki wierszem (2008 r.). Utwór Wina wina zwyciężył w konkursie Moc śmiechu na powieść komediową (2020 r.).